Select a Category
Select a category from the menu
Voor 15:00 besteld morgen in huis
Gratis advies via 0172 - 729 008
Gratis verzendkosten boven de €125
Klanten geven ons een 4.5/5 op Trustpilot
Retourneren binnen 30 dagen
Achteraf betalen met Klarna
Wij helpen je met persoonlijk advies en een passende, efficiënte oplossing voor elke ruimte of elk project.
Verlichting Groothandel
📞 0172 – 729 008
✉️
info@verlichtinggroothandel.nl
💬
WhatsApp ons direct
This ultra-powerful E27 LED moving light is the perfect replacement for your old light sources. It features a super-efficient LED module. Despite its small size, it still produces a powerful white light output of 805 lumens! In short, it's the ideal affordable choice if you need a lot of light. The light source has a 180-degree beam angle.
The light color of an LED lamp is indicated in Kelvin. The lower the Kelvin value, the warmer the light.
This product is available with the following light colours:
4000K , Suitable for: classrooms, office spaces, showrooms, kitchens, hair salons, retail or museums
6500K , Suitable for: workspaces, warehouses, operating rooms, printing houses or laboratories
This product has an IP rating of 22, meaning it is touch-resistant and drip-proof. This makes it suitable for any dry area with minimal moisture.
This product has a CRI value of 83Ra, which means that the color rendering of the light is good.
| Technical Specifications | |
| Wattage | 11 Watt |
| Lumen Efficiency | 75lm/W |
| Luminous Flux | 75 Lumen |
| Light Color | 4000K|6500K |
| CRI | >83Ra |
| UGR | <29 |
| Beam Angle | 180° |
| Voltage | 230V |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Energy Label | G |
| Fitting | E27 |
| Dimensions | |
| Length (mm) | 111 |
| Width (mm) | 60 |
| Height (mm) | 111 |
| Diameter (mm) | Ø60 |
| Driver Specifications | |
| Dimmable | No |
| Warranty Clause | |
| Lifespan | 15 |
| Packaging Information | |
| Outer box length (mm) | 112 |
| Outer box width (mm) | 61 |
| Outer box height (mm) | 112 |
| Other Information | |
| Certifications | CE |
| More | |
| Weight | 0.035 Kg |
Orders placed on weekdays before 3:00 PM will, in most cases, be delivered the next business day. The exact delivery time is stated with the product.
Yes, of course. Our team will be happy to help you choose the right LED lighting and electrical accessories for your project. Please contact us at 0172 – 729 008 or info@verlichtinggroothandel.nl.
Yes, we supply to both private and business customers, including installers and companies. For larger quantities or projects, you can always contact us for advice.