1-PHASE RAIL SPOTLIGHT ROSALIN 10W WHITE
Voor 15:00 besteld morgen in huis
Gratis advies via 0172 - 729 008
Gratis verzendkosten boven de €125
Klanten geven ons een 4.5/5 op Trustpilot
Retourneren binnen 30 dagen
Achteraf betalen met Klarna
Advies nodig?
Twijfel je over de juiste verlichting of heb je een lichtplan nodig?
Wij helpen je met persoonlijk advies en een passende, efficiënte oplossing voor elke ruimte of elk project.
Verlichting Groothandel
📞 0172 – 729 008
✉️
info@verlichtinggroothandel.nl
💬
WhatsApp ons direct
Product Description
- 10 watt
- IP22
- 78 lumens per watt
- CRI>80
- 3 year warranty
Product description
The Railspot Rosalin has a modern design that adds a stylish touch to any living space. It's universally applicable and fits most standard rails. Adjustable, you'll always find the perfect light. Thanks to the LED lighting, the light is almost daylight-like.
Light color
This product is available with the following light colours:
2700K , Suitable for: living room, bedroom, restaurant, hotel or pub
IP Value
This product has an IP rating of 22, meaning it is touch-resistant and drip-proof. This makes it suitable for any dry area with minimal moisture.
Dimming
This product is dimmable, you can connect this product directly to a suitable dimmer.
CRI
This product has a CRI value of 80Ra, which means that the color rendering of the light is good.
Warranty
The spotlight comes with a 3-year warranty.
| Technical Specifications | |
| Wattage | 10 Watt |
| Lumen Efficiency | 66lm/W |
| Luminous Flux | 660 Lumen |
| Light Color | 2700K |
| CRI | >80Ra |
| UGR | <13 |
| Beam Angle | 36° |
| Voltage | 190-260V(AC) |
| Hertz | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP22 |
| Energy Label | G |
| Dimensions | |
| Length (mm) | 130 |
| Width (mm) | 50 |
| Height (mm) | 50 |
| Diameter (mm) | Ø50 |
| Driver Specifications | |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | Phase Cut |
| Power Factor | >0.75 |
| Warranty Clause | |
| Warranty | 3 years |
| Lifespan | 30 |
| Packaging Information | |
| Individual Box Length (mm) | 310 |
| Individual Box Width (mm) | 300 |
| Individual Box Height (mm) | 295 |
| Outer Carton Length (mm) | 95 |
| Outer Carton Width (mm) | 65 |
| Outer Carton Height (mm) | 163 |
| Outer Carton Weight (kg) | 5 Kg |
| Quantity per Outer Carton | 50 pieces |
| Other information | |
| Certifications | CE|RoHS |
| Product Color | White |
| More | |
| Weight | 0.235 Kg |
Product FAQs
Orders placed on weekdays before 3:00 PM will, in most cases, be delivered the next business day. The exact delivery time is stated with the product.
Yes, of course. Our team will be happy to help you choose the right LED lighting and electrical accessories for your project. Please contact us at 0172 – 729 008 or info@verlichtinggroothandel.nl.
Yes, we supply to both private and business customers, including installers and companies. For larger quantities or projects, you can always contact us for advice.